Menu
.
.
.
Kalendarz wydarzeń
<marzec 2024>
powtśrczptsond
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ŚWIĘTO PRACY

Termin:
2022-05-01
Kategoria:Dni wolne od zajęć
Opis:
ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA DZIEŃ LUDZI PRACY W POLSCE I NA ŚWIECIE – HISTORIA ORAZ CIEKAWOSTKI
 
Święto Pracy, przypadające na 1 maja, znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.Majowe święto kojarzone jest u nas z przymusowymi pochodami i marszami, organizowanymi przez komunistów podczas dawno i szczęśliwie minionego ustroju. Jednak nie jest to polskie święto, a już na pewno nie komunistyczne. Historia Święta Pracy jest skomplikowana i tragiczne.
 
HISTORIA ŚWIĘTA PRACY 1 MAJA
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. 
1 Maja upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych.
W roku 1886 w Chicago, w stanie Illinois na fali niepokojów społecznych, spowodowanych drapieżnym kapitalizmem, doszło do buntu robotników. Od lat byli oni źle opłacani za pracę ponad siły.
Do tego doszły zmiany technologiczne, które w niedalekiej przyszłości miały pozbawić tysiące ludzi pracy.Co rusz wybuchały protesty i strajki. Zaczęto mówić nawet o ogromnym buncie robotniczym, który miał wymusić na właścicielach fabryk, godnych płac i ośmiogodzinnego dnia pracy.
Zmiany te wydawały się nie do przyjęcia dla ówczesnych biznesmenów, którzy dotychczas płacili robotnikom grosze, a ci spędzali przy taśmach produkcyjnych po dwanaście godzin dziennie, a nie rzadko i więcej. Jednocześnie z roku na rok pogarszały się warunki pracy. Liczne wypadki spowodowane zaniedbaniami, brak opieki medycznej czy wsparcia dla rodzin pracowników w końcu przelał czarę goryczy.
UCISK I PRZEMOC ZAMIAST ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
Właściciele fabryk zareagowali agresywnie na rodzący się robotniczy bunt. Opłacani przez nich politycy i policja starały się stłumić niepokoje. Rozpoczęły się aresztowania i groźby.
Pewnego dnia właściciel ogromnego zakładu w Chicago zwolnił całą załogę i na jej miejsce zatrudnił zupełnie nową. Jak możemy się domyśleć nie przeszło to bez echa. Kilka dni później wybuchy protesty i doszło do starć z policją.
 
HAYMARKET RIOT NA ULICACH CHICAGO
Podczas trwających kilka dni niepokojów zginęło kilkunastu robotników oraz jeden z policjantów. Największe zamieszki miały miejsce 4 maja na placu Haymarket. Wydarzenie to nazwano później Haymarket affair lub bardziej krwawo i obrazowo Haymarket massacre.
W trakcie trwania protestów w tłumie zdetonowana została bomba, co dało policji powód do brutalnego spacyfikowania demonstrantów. O zamach bombowy oskarżono organizatorów protestów, a następnie, pomimo braku dowodów, skazano ich na śmierć. Dziś mówi się, że to opłacana przez właścicieli fabryk policja przygotowała i detonowała bombę.
 
ŚWIĘTO PIERWSZEGO MAJA STAŁO SIĘ DNIEM LUDZI PRACY ORAZ ICH WALKI O GODNE ŻYCIE
Jak widać geneza Święta Pracy jest brutalna i krwawa. Podczas tamtych wydarzeń na ulicach Chicago, ustalone zostały prawa i oczekiwania robotników co do godnej pracy, wynagrodzenia i samostanowienia. Jak każda zmiana, tak i ta rodziła się w bólach. Dzięki poświęceniu dzielnych ludzi, dzisiaj zaczynamy pracę o 8:00 i wracamy do domu o 16:00, a nie o 20:00 czy 24:00, by kolejnego dnia znów zrywać się bladym świtem.
Warto o tym pamiętać gdy ktoś powie, że 1 Maja to święto lewaków.
 
ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA W POLSCE
W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890. Odbyło się ono na terenie zaboru rosyjskiego, pod nosem niezadowolonych z tego powodu wojsk carskich i przeróżnych nacjonalistycznych bojówek. W kolejnych latach dochodziło często do starć z carskim wojskiem.
 
Po odzyskaniu niepodległości, do polskiego sejmu trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynnienie go świętem państwowym, był to rok 1919. Udało się to zrealizować jednak dopiero w roku 1950. Wówczas Święto Pracy stało się świętem państwowym i trafiło do kalendarza.
Niemal od samego początku polscy komuniści zagarnęli Święto Pracy dla siebie i rozpoczęły się słynne, przymusowe pierwszomajowe pochody. Nie wiem jak Wy ale ja jak przez mgłę pamiętam marsz z flagami, organizowany przez szkoły i zakłady pracy. Ludzie z zażenowaniem szli w pochodach opowiadając sobie antykomunistyczne dowcipy.
 
Byli oczywiście i tacy, którzy traktowali te marsze poważnie. Byli to działacze i aparatczyki, dla których system socjalistyczny był bardzo szczodry. Wbrew pozorom była to dość liczna grupa. Podczas pierwszych wolnych wyborów 27 października 1991 roku ponad 30 procent ludzi w Polsce zagłosowało za dalszymi rządami ówczesnej władzy.
Z czasem 1 Maja stał się najważniejszym socjalistycznym świętem nie tylko w Polsce Ludowej, ale w całym komunistycznym bloku.
 
ŚWIĘTO PRACY W POLSCE OBECNIE
Dziś nie ma już hucznych obchodów pierwszomajowych i całego tego sztucznego gwaru. Jednak Święto Pracy pozostało dniem wolnym, co w połączeniu ze Świętem Konstytucji 3 Maja, tworzy bardzo miły długi majowy weekend.
 
ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA TO RÓWNIEŻ ŚWIĘTO KOŚCIELNE
Znając tendencję Kościoła do zawłaszczania lub podpinania się pod wszelkie, zupełnie nie związane z nim święta, nie dziwi fakt, że również to majowe wydarzenie zostało przez Kościół zagospodarowane.
W Kościele Katolickim 1 maja jest dniem patrona ludzi pracy św. Józefa. Jest to jedno z najnowszych świąt w KK, zostało ustanowione w roku 1955 przez papieża Piusa XII.
 
ŚWIĘTO PRACY NA ŚWIECIE
W jaki sposób świat obchodzi święto 1 Maja?
Cóż bardzo różnie.
 
ŚWIĘTO PRACY W FINLANDII – SUOMALAISEN TYÖN PÄIVÄ
Finowie nieco zmienili sens majowego święta. Wcześniejszy dzień robotników zmienił się w fajną kolorową zabawę.
1 Maja Finowie świętują Noc Walpurgii, która jest swoistym karnawałem, podczas którego młodzi ludzie przebierają się w kolorowe stroje i bawią się hucznie na ulicach miast. Tradycją jest zakładanie białych czapek, noszonych niegdyś przez finlandzkich robotników.
W Finlandii tej jednej nocy można spożywać alkohol na ulicy miasta bez strachu o konsekwencje.
 
ŚWIĘTO PRACY W WIELKIEJ BRYTANII – MAY DAY
Anglicy, a także cała Wielka Brytania Święto Pracy obchodzą w pierwszy poniedziałek maja. Jest to bank holiday, czyli dzień wolny od pracy. W tym dniu nie tylko celebruje się ludzi pracy, ale także wita nadchodzące lato.
Anglicy wraz z Walijczykami i Irlandczykami nazywają ten dzień May Day i organizują marsze i kolorowe pochody, pełne tańca i radości.
Szkoci majowe święto nazywają Early May i również dobrze się bawią. Jedną z popularniejszych tradycji jest taniec dziewcząt z wstążkami wokół wysokiego słupa (nie mylić z tańcem na rurze).
Wielka Brytania oficjalnie Święto Pracy obchodzi od roku 1978.
 
ŚWIĘTO PRACY W NIEMCZECH
Niemcy Międzynarodowe Święto Pracy traktują bardzo poważnie. W dniu 1 maja organizowane są marsze i protesty przeciwko wyzyskowi.
Największe z pochodów organizuje się w Berlinie. Kończą się one po Bramą Brandenburską, gdzie przemawiają liderzy niemieckich partii i związków zawodowych.
Podczas majowego święto w Niemczech często dochodzi do starć z policją i wybuchów przemocy. W latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku, demolowanie witryn sklepowych i palenie samochodów stało się normą.
Dziś jest już znacznie spokojniej, lecz wciąż jest to dzień, w którym wykrzyczeć można wszystko to, co ludziom leży na sercu.
 
ŚWIĘTO PRACY WE FRANCJI – LA FETE DU MUGUET
Francuzi z pierwszomajowego święto uczynili święto kwiatów, przede wszystkim konwalii. Kwiaty de daje się bliskim i wszystkim tym, których się lubi i szanuje. Konwalia we Francji jest symbolem szczęścia i przyjaźni, a także godnej pracy.
Tradycja ofiarowywania konwalii pochodzi jeszcze z epoki renesansu, kiedy to zwyczaj ofiarowywania kwiatów spodobał się królowi Charlesowi IX. Zapoczątkował on ten zwyczaj na swoim dowarz, a następnie w całym kraju.
1 Maja stał się oficjalnym Świętem Pracy we Francji oraz dniem wolnym już w roku 1941.
 
ŚWIĘTO PRACY W STANACH ZJEDNOCZONYCH AMERYKI – LABOR DAY
USA jest miejsce gdzie Święto Pracy powołano do życia. Co ciekawe jednak Amerykanie nie świętują go 1 maja, a dopiero w pierwszy poniedziałek września.
Jak twierdzą historycy badający genezę Święta Pracy w Stanach Zjednoczonych, władze chciały odciąć się od krwawych wydarzeń, które miały miejsce na początku maja w roku 1886 w Chicago. Dlatego właśnie obchody Święta Pracy przeniesiono na wrzesień.
Dziś obchody tego dnia są typowe dla Amerykanów. Jest kolorowo, gwarno i bardzo radośnie. Amerykańskie miasta wypełniają się flagami i patriotycznymi symbolami. W marszach biorą udział weterani, a także jednostki wojskowe i policja.
 
ŚWIĘTO PRACY W CHINACH – TRADYCYJNY DZIEŃ ZAKUPÓW
W Chinach Święto pracy trwa kilka dni. Organizowane są kolorowe pochody i marsze, podczas których ubrani na kolorowo ludzie tańczą i bawią się.
Jednocześnie majowe święto stało się dla Chińczyków prawdziwym festiwalem zakupów. Przypomina to nieco popularny w Europie Black Friday. Wszystkie sklepy kuszą klientów obniżkami i promocjami. Dodatkowo ceny biletów do muzeów, kin i teatrów spadają o połowę.
Władze organizują również całą masę festiwali i festynów tematycznych dla dorosłych i dzieci. Wszystko po to, by zachęcić ludzi do wyjścia z domu.
Chińczycy wracają do rodzinnych miejscowości nawet z najdalszych części kraju, by wspólnie z rodziną i przyjaciółmi cieszyć się i bawić.
 
ŚWIĘTO PRACY W ROSJI
Po upadku Związku Radzieckiego upadła idea organizacji pokazowych marszów, w których „spontanicznie” brało udział nawet setki tysięcy ludzi.
Dawne czerwone pochody zmieniły się w wesołe święto ludzi pracy i ich rodzin. Pojawiły się festyny, spotkanie i koncerty muzyczne. Fety organizowali zarówno tęskniący za Stalinem komuniści jak i partie opozycyjne.
Niestety obecnie zauważyć można powrót do dawnych zwyczajów. Na pochody zwozi się ludzi z całej Rosji, a Putin niczym dawny pierwszy sekretarz przypina ordery zasłużonym Bohaterom Pracy.
Jednocześnie też z ulic znikają opozycyjne marsze i ich hasła. Cóż niektóre narody nie potrafią żyć bez sterującej nimi partii i władzy absolutnej.
 
ŚWIĘTO PRACY 1 MAJ – CIEKAWOSTKI

  • Międzynarodowe Święto Klasy Robotniczej obchodzone jest regularnie od 1890 roku.
  • W Polsce 1 Maja jest świętem narodowym od roku 1950.
  • W Polsce jak i w wielu państwach świata wciąż organizowane są marsze pierwszomajowe.
  • Dzień 1 maja jest również świętem kościelnym. Ustanowił je papież Pius XII w roku 1955.
  • Dzięki temu, że w Polsce 3 maja jest również świętem narodowym, po połączeniu wolnych dni powstaje najdłuższy w roku weekend.
  • Jeżeli sprzyja pogoda, majówka staje się początkiem sezonu urlopowego.
  • Święto Pracy jest tradycyjnie dniem, w którym pracownicy domagają się swoich praw. Przykładem są Niemcy, gdzie niemal co roku dochodzi do wielkich manifestacji i wysuwania żądań przez masy pracujące.
  • W czasach komunizmu 1 Maja było najważniejszym państwowym świętem.
  • W całej Polsce imieniem 1 Maja nazywano ulice, place, budynki czy parki.
  • W USA Święto Pracy obchodzone jest we wrześniu, a nie w maju. Przełożono obchody święta zapewne dlatego, by nie kojarzyło się ono z krwawymi zamieszkami pod koniec XIX wieku.