Menu
.
.
.
Kalendarz wydarzeń
<marzec 2024>
powtśrczptsond
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

BARBÓRKA

Termin:
2021-12-04
Kategoria:Impreza
Opis:
Barbórka, czy też Dzień Górnika, to doroczne święto pracowników wszystkich gałęzi przemysłu górniczego, obchodzone 4 grudnia w dzień św. Barbary, uważanej za patronkę górników, ale także naftowców i gazowników.
Według legendy Barbara była śliczną córką bogatego i wysokiego urzędnika-poganina Dioskura. Dziewczyna w tajemnicy przed ojcem przyjęła chrzest i złożyła śluby czystości. Gdy ten dowiedział się o czynie Barbary, zamknął ją w wieży, a po ogłoszeniu wyroku, stracił własną córkę. W Kościele katolickim jest czczona jako patrona od nagłej śmierci. Oficjalnie za patronkę górników (ale również osób umierających, cieśli, garbarzy, dzwonników i więźniów) została uznana w XVII wieku.
Tradycja górnicza nakazuje, aby ten dzień rozpocząć uroczystą Mszą św. przy figurze św. Barbary. Odbywają się parady, którym towarzyszy orkiestra, orędzia i zabawy. W tym dniu nagradzani są zasłużeni górnicy, odznaczani jubilaci. Obowiązuje również strój galowy, który składa się z: czako z pióropuszem, kurtki i szpady. Z reguły jest to dzień wolny od pracy na kopalniach. Na kilka dni przed świętem organizowane są karczmy piwne, podczas których górnicy świętują. Impreza ta odbywa się bez udziału kobiet, które mają swój odpowiednik Barbórki – combry babskie. Biesiady te są pozostałością po szumnych i wystawnych obrzędach urządzanych w PRL-u, kiedy to górnicy byli stawiani za wzór przodowników pracy.
Najhuczniej Barbórka obchodzona jest na Śląsku, Dolnym Śląsku oraz na wszystkich obszarach górniczych. Ciekawostką jest tradycja pochodząca z małopolski, gdzie najpowszechniejszym obrzędem górniczym jest skok przez skórę. Niegdyś było to symboliczne przyjęcie do braci górniczej, dziś jest to jedna z uroczystości Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zabawa polega na przeskoczeniu lisiej skóry, która trzymana jest przez dwóch profesorów (dawniej byli to górniczy weterani). Skokowi towarzyszy ślubowanie oraz tradycyjne pasowanie przez Lisa-majora Mikitę.
Z tej okazji w wielu przedszkolach i szkołach przeprowadzane są lekcje zapoznawcze z zawodem górnika, a dzieci wykonują czako (czapki górnicze).