Menu
.
.
.
Kalendarz wydarzeń
<marzec 2024>
powtśrczptsond
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Termin:
2022-01-06
Kategoria:Dni wolne od zajęć
Opis:

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego (Epifanii). W Polsce obchodzimy je 6 stycznia. To dzień wolny od pracy – podobnie jak w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze

6 stycznia większości Polakom kojarzy się ze świętem Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym Świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli w darach: złoto, kadzidło oraz mirrę. W Polsce Świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka. Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach Europy?

Święto Trzech Króli w Hiszpanii

Tego dnia w Hiszpanii organizowane są huczne parady i orszaki, podczas których miasta odwiedzają trzej królowie. Wiwatują im całe tłumy, ale z ich przybycia najbardziej cieszą się dzieci, ponieważ – zgodnie z tradycją – prezenty świąteczne otrzymują tutaj dopiero 6 stycznia. Oczywiście jeśli były grzeczne i nie zapomniały, w noc poprzedzającą święto, zostawić w progu domu smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów.

Święto Trzech Króli we Włoszech

We Włoszech Święto Trzech Króli to – podobnie jak w Hiszpanii – dzień szczególnie radosny dla dzieci. Otrzymują one wtedy słodycze ukryte w tradycyjnych pończochach lub (jeśli były niegrzeczne) cukrowy węgielek. Tutaj święto przybrało zwyczajową nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Dniem wolnym stało się ponownie po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku. Tego dnia do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka. Najsłynniejsza feta odbywa się w Rzymie na placu Piazza Navona.

Święto Trzech Króli w Chorwacji

W tym dniu ulicami miast przechadzają się dzieci przebrane za wędrujących mędrców. W rękach i na głowach mają gwiazdy, odwiedzają domy i kolędują. Jest to również czas święcenia wody, którą zanosi się do domów, skrapia się nią także pola, sady i winnice, a to, co zostanie wlewa się do ognia. Tego dnia domy są święcone również przez kapłanów, którzy błogosławią domowników.

Święto Trzech Króli w Grecji i na Cyprze

Tutaj Święto Trzech Króli (Epifania – objawienie, ukazanie się) wiąże się nieodzownie ze zwyczajem święcenia wód. Morze jest chlubą Grecji, a 6 stycznia jego wody święci Papas (grecki kapłan). Wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji po plaży. Zgodnie z tradycją, ten, kto wyłowi krzyż, będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem w nowym roku.

Święto Trzech Króli w Finlandii

Tu święto nazywane jest Loppiainen (Teofania), co również znaczy Objawienie Pańskie. Tego dnia kończą swój żywot choinki zdobiące domy, jednak okres świąteczny trwa nadal. Zakończy się dopiero 13 stycznia w święto Nuutti, czyli Dzień Świętego Kanuta IV. Mieszkańcy Finlandii zjadają wówczas pierniki i inne jadalne ozdoby choinkowe. Natomiast w Święto Trzech Króli Finowie obdarowują się tradycyjnymi korzennymi ciasteczkami Piparkakut w kształcie gwiazdy. Ciasteczko należy ścisnąć w dłoni i pomyśleć życzenie. Jeśli rozłamie się na trzy części nasze życzenie się spełni.